Suvremeni književni susreti
Pisci na mreži
Umreži se – poveži se, pročitaj – pitaj!
autorica: Dora Ramušćak, 2.e, novinarska skupina Gimnazije Čakovec
Čitajući upoznajemo likove, događaje i mjesta. Bili oni stvarni ili izmišljeni, netko ih je stavio na papir i ujedinio u skladnu i zanimljivu cjelinu. Sigurna sam da ste se tijekom čitanja mnogih knjiga zapitali tko je pisac tog djela i što ga je potaklo na pisanje. Također, vjerujem da biste često željeli postaviti neka pitanja autoru, a ponekad ga poželite i upoznati, baš kao što kaže omiljeni vam/nam Holden u Lovcu u žitu: „Ono što me zaista može nokautirati, to je knjiga nad kojom, kada je pročitate, poželite da autor knjige bude vaš bliski prijatelj i da ga poželite nazvati preko telefona kad god vam padne na pamet.“
Na tragu toga ovogodišnja je novost projekt Pisci na mreži. Zahvaljujući njemu, možete uživo razgovarati s piscem putem interneta i to izravno iz svoje fotelje!
Suvremeni pisci uhvaćeni u mrežu
Pisci na mreži projekt je u sklopu programa Suradnici u učenju, a ideju za projekt osmislio je mr. Predrag Pale s Fakulteta elektronike i računarstva koji kaže: „Projekt je dio šire ideje da se ´u razred´, učenicima i učiteljima dovedu ljudi koji svakodnevno rade ono o čemu se u školi uči te kako bi učenici uvidjeli čemu konkretnom u životu služi ono što uče, a učitelji dobili nove ideje kako gradivo približiti učenicima.“ U suradnji s višom savjetnicom profesoricom Mirelom Barbaroša-Šikić iz Agencije za odgoj i obrazovanje ideja je razrađena i uključeni su stručnjaci koji omogućavaju provođenje ideje sadržajno i tehnički.
Riječ je o on line susretu s piscem u koji se može uključiti svatko, gdje god bio. Za susrete vam je potreban program Microsoft Office Live Meeting i puno dobre volje.
„Lijepo je zvučala mogućnost da ponudimo čitanje onoga što nastaje sada, da razgovaramo s piscima koji upravo pišu, da ih možemo pitati o njihovom pisanju i razgovarati s njima o književnosti koja ih je obilježila, ali i o onoj koju sami misle i oblikuju“, komentira profesorica Barbaroša-Šikić. Dodaje i kako je osobito primamljivo što ta književnost nije lektira, nije obveza ni profesorima ni učenicima, ali je tu i sada, govori o onome što je oko nas. Mislim da je ova činjenica motiv svima koji se opiru lektiri, starim djelima i piscima. Druga je primamljiva strana ovoga projekta sama suvremena tehnologija. U njoj prepoznajem budućnost obrazovanja, kao što i profesorica Barbaroša-Šikić kaže: „To što se možete uključiti od kuće ili zajedno u prostoru škole s profesorom, što nije važno imate li ili nemate nastavu za mene je bila važna stvar zato što ne volim situacije kada se kaže da je u školama uvijek isto, da se ništa ne može promijeniti, da gotovo ništa ne može biti drugačije, zanimljivije i poticajnije. Ovo je prilika za sve u školama da jednom mjesečno iskoriste ponuđeno.“ Zato, dragi gimnazijalci i dragi profesori, navalite!
Kako to izgleda?
Susret s piscem održava se u dvorani Sveučilišnog računskog centra Srce jednom mjesečno, a moderatori su profesorica Mirela Barbaroša-Šikić i profesor Miroslav Mićanović iz Agencije za odgoj i obrazovanje. Osim njih tamo su i sudionici uživo, učenici i njihovi profesori. Cjelokupni se susret snima i direktno prenosi do umreženih korisnika koji tako susret prate bilo iz svoje sobe, knjižnice ili učionice. Oni u tom susretu nisu pasivni, dapače, mogu postavljati pitanja piscu ili pak dati svoj komentar.
Prvi takav susret s piscem održan je u siječnju 2011. godine, a gost je bio Zoran Ferić. U veljači gošća je bila autorica romana Hotel Zagorje Ivana Simić Bodrožić, dok smo u ožujku imali prilike razgovarati s Krešimirom Bagićem o njegovoj poeziji. U travnju o svojim pričama i romanima govori Edo Popović. Očekuje se još osam susreta s različitim imenima iz hrvatske književnosti, i to svaki mjesec po jedan. Na prethodnim susretima učenici su postavljali zanimljiva pitanja o autoru, inspiraciji i načinu pisanja, djelima i likovima, kao i o općeljudskoj problematici koju otvaraju pojedina djela. Također, tijekom susreta prikazivani su i dodatni materijali (kraći filmovi) vezani uz temu ili pak pisca.
Organizatori su uglavnom zadovoljni odazivom ističući kako iz susreta u susret raste broj sudionika. Osobito pohvaljuju učenike naše škole koji se redovito uključuju naglašavajući kako bi bilo odlično da se još više učenika, učitelja i škola odazove ovim suvremenim književnim susretima.
Budućnost projekta
Obavijesti o susretima i piscima mogu se dobiti na portalu www.ucitelji.hr, kao i na mrežnoj stranici www.aquilonis.hr/Poslovanje/pisci-na-mrezi.html.
Naravno, da bi uopće imalo smisla sudjelovati na susretu, uputno je i pročitati neka djela pisca koji će biti uhvaćen u mrežu. Kao gimnazijalku koja voli čitati, zanimalo me kako se odabiru pisci, a profesorica odgovara: „Imam sreću raditi s Miroslavom Mićanovićem, također piscem. Nakon prvog sastanka o projektu, razgovarala sam s njim i rado je pristao pomoći u odabiru pisaca, izboru tekstova. On je osoba koja dobro poznaje suvremenu hrvatsku književnu scenu pa na temelju tekstova i razgovora dolazimo i do pisaca. Sve to što tijekom susreta nastaje, iskoristivo je i poslije. Susreti se snimaju i možete ih preuzeti na internetu, no vjerujem da ćemo tijekom ovih dvanaest planiranih susreta osmisliti još neke stvari koje će se moći koristiti u nastavi i školi.“
Ovaj je projekt odlična prilika da se mladi upoznaju s autorima suvremene hrvatske književnosti i potaknu na čitanje, to je i virtualno povezivanje koje donosi zadovoljstvo svim sudionicima: i učenicima i učiteljima, i piscima i samim organizatorima.
Zahvaljujem organizatorima na otvorenosti i odgovorima, a kako skupljamo ideje što čitati, profesorica Barbaroša-Šikić preporučuje (i profesorima i učenicima) knjigu francuskoga pisca Daniela Pennaca Iz magareće klupe.
----------------------
26. travnja 2011.